Organizm dziecka w okresie 1000 pierwszych dni życia nieustannie się rozwija i ma szczególne potrzeby żywieniowe, dlatego potrzebuje również odpowiedniej wody.
Pokarm matki (lub preparaty mlekozastępcze, gdy karmienie piersią nie jest możliwe) dostarcza odpowiednią objętość płynu zdrowym niemowlętom do 6. miesiąca życia. W drugim półroczu życia zapotrzebowanie wynosi około 800-1000 ml na dobę i obejmuje wodę z wszelkiego rodzaju produktów wprowadzanych do diety malucha – zarówno tę pochodzącą z płynów podawanych dziecku jak i tę zawartą w żywności. Według zaleceń dla starszych niemowląt najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Nie każda woda butelkowana jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci. Informacje na temat wody są umieszczone na etykiecie (woda niskozmineralizowana – ogólna zawartość soli mineralnych.
Kupując taką wodę, zawsze należy zapoznać się z jej składem podanym na etykiecie. Wskazaniem do zakupu wody będzie informacja, że woda jest niskosodowa, niskosiarczanowa, a ogólna zawartość soli mineralnych nie przekracza 500 mg/litr.
Woda z kranu jest wodą uzdatnioną i w sensie formalnym oczywiście można z niej korzystać do celów spożywczych, jednak organizm dziecka w 1000 pierwszych dni życia jest wyjątkowo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych i należy szczególnie dbać o jakość i bezpieczeństwo podawanej żywności, także wody podczas rozszerzania diety.
Z kolei woda studzienna obarczona jest dużym niebezpieczeństwem, gdyż może być zanieczyszczona azotanami i azotynami w związku z rolniczą i/lub przemysłową działalnością człowieka. Tego typu woda nie powinna występować w diecie niemowląt.
Jak mieć pewność, że woda jest bezpieczna?
Opinia instytucji (np. Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Centrum Zdrowia Dziecka) to rzetelna informacja dla rodziców poszukujących odpowiedniej wody dla swojego dziecka.