Zapotrzebowanie na wodę u ciężarnej kobiety zwiększa się o około 300 mililitrów w porównaniu do czasu sprzed ciąży – do średnio 2,3 litra płynów dziennie. Sięgając po wodę, warto wybrać tę, która będzie najlepsza zarówno dla mamy jak i rozwijającego się dziecka.
Woda pełni kluczową rolę w transportowaniu i przyswajaniu substancji dla rozwijającego się dziecka, tworzy płyn owodniowy, który chroni przed infekcjami, urazami i zapewnia optymalne środowisko rozwoju maluszka. Picie odpowiedniej ilości wody wspiera także zdrowie i poprawia samopoczucie kobiety, która w okresie ciąży jest bardziej narażona na nudności, bóle głowy, zaparcia, suchość skóry czy nawracające infekcje dróg moczowych.
Woda kranowa jest wodą uzdatnioną, więc formalnie oczywiście jest odpowiednia również do spożycia. Jednak wody butelkowane podlegają bardziej restrykcyjnym wymaganiom dotyczącym naturalnej czystości – w tym obecności bakterii.
W przypadku wody kranowej warto zwrócić uwagę na czynniki, które mogą wpływać w sposób niepożądany na jej jakość. Pierwszy to właśnie produkty powstające podczas samego procesu uzdatniania wody kranowej, by nadawała się do picia lub też by zmniejszyć ryzyko wtórnego skażenia w sieci wodociągowej. Drugi zaś to stan sieci wodociągowej, którą dostarczana jest woda – nieszczelności, niskie ciśnienie, stara instalacja – wszystko to może niekorzystnie wpłynąć na parametry wody. To sprawia, że dla grup szczególnie wrażliwych – kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci polecane są wody wysokiej jakości, najlepiej naturalne, pierwotnie czyste, niepodlegające uzdatnianiu - wody butelkowane.