W Amfiteatrze pod Grojcem stanął specjalny kosz, do którego można wrzucać zużyte opakowania PET. Jest on częścią inicjatywy realizowanej przez Żywiec Zdrój we współpracy z miastem Żywiec, której celem jest przekonanie mieszkańców i turystów odwiedzających miasto, że warto segregować opakowania, bo dzięki temu mogą one zostać poddane recyklingowi i posłużyć do powstania kolejnych przedmiotów, w tym kolejnych opakowań. Do recyklingu właśnie trafią wszystkie butelki, zebrane w ramach akcji w żywieckim amfiteatrze. Zbiórka butelek wpisuje się w zobowiązanie środowiskowe Żywiec Zdrój, zgodnie z którym firma zadeklarowała, że już w 2020 roku taka sama ilość plastiku jaką firma wprowadza na rynek zostanie zebrana i przekazana do recyklingu.
Latem turyści oraz mieszkańcy Żywca i okolicznych miejscowości tłumnie odwiedzają Amfiteatr pod Grojcem, biorąc udział w licznych koncertach i pokazach. W ciepłe dni chętnie spożywają również napoje z plastikowych opakowań, które po opróżnieniu trafiają do śmieci. Opakowania te są wartościowym surowcem, który może zostać ponownie wykorzystany, o ile trafi do odpowiedniego pojemnika. Dlatego Żywiec Zdrój we współpracy z miastem Żywiec, udostępnił w Amfiteatrze specjalny kosz, do którego goście obiektu mogą wrzucać butelki PET. Jest to także zachęta do segregowania odpadów.
Proste działanie o wielkich skutkach
Kosz dostępny jest już w żywieckim Amfiteatrze. Zebrane w ramach akcji butelki zostaną następnie przekazane do recyklingu. Dzięki temu odzyskany surowiec zostanie ponownie wykorzystany i posłuży do wytworzenia m.in. kolejnych butelek.
Podobną akcję Żywiec Zdrój przeprowadził w marcu br. podczas Półmaratonu Żywieckiego. Uczestnicy biegu oraz kibice chętnie przyłączyli się zarówno do zbiórki, jak i warsztatów edukacyjnych, które towarzyszyły wydarzeniu. W ramach akcji udało się zebrać i przekazać do recyklingu aż 260 kg opakowań.
Realizacja zobowiązania środowiskowego
Zaangażowanie firmy w działania na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki i recyklingu to jedno z założeń zobowiązania środowiskowego, jakie Żywiec Zdrój ogłosił podczas ostatniego Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach. Firma wiele uwagi poświęca działaniom wpisującym się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, w myśl której ten sam zasób może być przetwarzany i ponownie wykorzystany do produkcji nowych opakowań oraz różnego rodzaju przedmiotów. Pozwala to ograniczyć produkcję pierwotnego plastiku i zużycie zasobów naturalnych - takich jak ropa naftowa, energia czy woda - oraz emisję gazów cieplarnianych. Przykładem tego typu działań firmy Żywiec Zdrój jest wprowadzona w marcu br. woda w opakowaniach 5l wykonanych w 100% z tworzywa pochodzącego z recyklingu (rPET). Dodatkowo Żywiec Zdrój we współpracy z partnerami działa na rzecz poprawy systemu zbiórki i recyklingu opakowań tak, by w 2025 roku móc osiągnąć powyżej 90% recyklingu butelek PET w Polsce. Deklaruje również, że do 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek zostanie zebrana i poddana recyklingowi.
Istotną częścią zobowiązania środowiskowego Żywiec Zdrój jest również deklaracja opracowania i prowadzenia na rynek alternatyw dla plastikowych opakowań. Firma zrobiła już w tym kierunku pierwsze kroki, wprowadzając na rynek produkty w puszkach oraz w szklanych opakowaniach, które pozwalają ograniczyć użycie pierwotnego plastiku.