Żywiec Zdrój wprowadził na rynek krystaliczną górską wodę źródlaną w szklanych butelkach inspirowanych krajobrazami Żywiecczyzny. To pierwszy produkt marki w szklanym opakowaniu i jednocześnie kolejny krok firmy w realizacji ogłoszonego w zeszłym roku zobowiązania środowiskowego. Nowe opakowanie pozwoli ograniczyć użycie plastiku.
Szklane opakowanie to jedna z propozycji firmy wprowadzona na rynek w ramach realizacji zobowiązania środowiskowego, zgodnie z którym Żywiec Zdrój zadeklarował, że będzie oferował konsumentom opakowania alternatywne dla plastikowych butelek. Firma zobowiązała się również, że do 2020 roku zbierze i podda recyklingowi taką samą ilość plastiku, jaką wprowadza na rynek. Wspólnie z partnerami działa też na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki i recyklingu, by w 2025 roku osiągnąć powyżej 90% recyklingu butelek PET w Polsce.
Beskid Żywiecki – region pełen inspiracji
Inspiracją do stworzenia nowego opakowania dla wody Żywiec Zdrój były piękne krajobrazy Żywiecczyzny. Butelkę stworzono z dbałością o najmniejszy szczegół - minimalistyczna w formie, z jednoczesnym charakterystycznym nawiązaniem do pochodzenia produktu z Beskidu Żywieckiego.
Beskid Żywiecki zainspirował również znakomitych szefów kuchni z całej Polski, którzy na zaproszenie Żywiec Zdrój odwiedzili region, by odkryć jego bogactwo - naturę, tradycje, lokalne rzemiosło i wreszcie wszystko to, co Żywiecczyzna ma do zaoferowania kulinarnie. W wyprawie udział wzięli Justyna Słupska-Kartaczowska (Jadka, Wrocław), Patrycja Stefanów-Kot (Restauracja Koncertowa, Krynica-Zdrój), Adam Adamczak (Oskoma, Poznań), Rafał Niewiarowski (Dym na Wodzie, Ustka), Dawid Łagowski (Destylarnia, Pałac Mierzęcin) oraz Robert Trzópek (Bez Gwiazdek, Warszawa). Polskiej grupie towarzyszył Tobyn Excell (Sael Project), jeden z najbardziej utalentowanych i odważnych szefów kuchni młodego pokolenia, przedstawiciel debiutującego w Polsce trendu foraging (lokalności, powrotu do źródeł i sięgania do tradycji kulinarnych sprzed lat).
Restauratorzy spędzili na Żywiecczyźnie kilka dni, odwiedzając lokalnych producentów, hodowców i rzemieślników. Zachwycili się krajobrazem, bogactwem naturalnym regionu, przyjaznymi, autentycznymi ludźmi, lokalnymi produktami – jakością mięsa, nabiału, ryb czy wreszcie tradycyjnymi potrawami.
Ważne zobowiązanie
Wprowadzając na rynek szklane opakowania, Żywiec Zdrój realizuje swoje pionierskie zobowiązanie środowiskowe, ogłoszone podczas ostatniego Szczytu Klimatycznego ONZ. Jednym z kluczowych założeń deklaracji jest opracowanie i wprowadzenie na rynek alternatyw dla plastikowych opakowań. Nowe, szklane opakowanie daje konsumentom możliwość wyboru, zaś firmie pozwoli ograniczyć użycie plastiku.
Oferowanie alternatywnych opakowań to jedynie część zobowiązania firmy. Wiele uwagi Żywiec Zdrój poświęca także działaniom wpisującym się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, w myśl której ten sam zasób może być przetwarzany i ponownie wykorzystany do produkcji nowych opakowań. Przykładem tego typu działania jest wprowadzona w marcu br. woda w opakowaniach 5l wykonanych w 100% z tworzywa pochodzącego z recyklingu.
Konsekwentnie zwiększamy ilość tworzywa pochodzącego z recyklingu, jakie wykorzystujemy do produkcji naszych opakowań. Od 2016 ponad trzykrotnie zwiększyliśmy nasze użycie przetworzonego materiału (rPET), tym samym dając impuls całemu systemowi obiegu opakowań do zwiększania ilości surowca, który zostaje ponownie wykorzystany - mówi Edyta Krysiuk-Kowalczyk, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego rozwoju w Żywiec Zdrój.
Aby ponowne wykorzystanie surowca było możliwe, niezbędny jest jednak jego skuteczny recykling. Dlatego, w ramach zobowiązania środowiskowego, Żywiec Zdrój zadeklarował także współpracę z partnerami na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki i recyklingu, by w 2025 roku osiągnąć powyżej 90% recyklingu butelek PET w Polsce. Marka zobowiązała się również, że do 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadza na rynek zostanie zebrana i poddana recyklingowi.
O wodzie w szklanych opakowaniach
Krystaliczna górska woda źródlana Żywiec Zdrój, tworzona przez naturę w sercu Żywiecczyzny, jest naturalnie filtrowana przez piaskowce magurskie. Odpowiednia kompozycja składników mineralnych nadaje jej delikatny smak, który sprawia, że stanowi idealne dopełnienie różnorodnych dań.
Żywiec Zdrój w szklanych butelkach powstał przede wszystkim z myślą o konsumentach, którzy poszukują łagodnego smaku wody w wyjątkowej oprawie. Produkt dostępny jest w dwóch wariantach – niegazowany i gazowany – w butelkach o pojemności 0,3l i 0,7l. Wodę można już znaleźć w restauracjach i kawiarniach w całym kraju, a jesienią dostępna będzie również w wybranych punktach sprzedaży.