Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój
Ochrona naturalnych zasobów wodnych
Woda jest najcenniejszym darem natury, dlatego troszczymy się o nią w sposób szczególny i chronimy naturalne zasoby wodne.
Zobowiązanie Żywiec Zdrój
Woda jest bezcennym zasobem, który należy wykorzystywać w sposób zrównoważony dla dobra środowiska i przyszłych pokoleń.
W związku z postępującym wpływem zmian klimatu zobowiązujemy się, że do 2030 r. pięciokrotnie zwiększymy ilość dotychczas odnawianych, dzięki naszym działaniom, zasobów wody. W ten sposób w 2030 r. w miejscach działania naszych zakładów rozlewniczych zwiększymy aż 2,5-krotnie dostępność wody dla lokalnych społeczności w tzw. zasobach dyspozycyjnych, czyli takich, z których można korzystać bez szkody dla środowiska.*
Żywiec Zdrój od dawna jest Po stronie natury. W realizacji tego zobowiązania skupimy się na:
- Opomiarowaniu wpływu na retencję wody 8 mln posadzonych przez nas drzew oraz 64 ha łąk wysokogórskich.
- Uruchomieniu projektu retencyjnego „Kropla do kropli”, którego celem jest odtwarzanie mokradeł.
Już w 2025 roku przedstawimy pierwsze wyniki monitoringu, który będziemy prowadzić regularnie i publicznie – poprzez udostępnianie informacji o postępach prowadzonych projektów.
Jak to zrobimy ? Realizacja zobowiązania Żywiec Zdrój krok po kroku, kropla po kropli:
- Maj – sierpień 2024 – identyfikacja struktury właścicielskiej działek, na terenie których znajdują się torfowiska docelowo objęte projektem „Kropla do kropli”. Rozpoczęcie dialogu ze społecznością lokalną w Gminie Mirosławiec w woj. zachodniopomorskim
- Czerwiec - listopad 2024 roku – ustalenie metodyk badawczych przez zespół pod przewodnictwem prof. Damiana Absalona z Uniwersytetu Śląskiego celem zbadania wpływu na retencję wody 8 mln drzew posadzonych przez Żywiec Zdrój w ramach projektu „Po stronie natury”.
- Czerwiec - listopad 2024 roku - ustalenie metodyk badawczych efektów projektu „Kwietne Łąki” prowadzonego przez Żywiec Zdrój od 12 lat na terenach łąk wysokogórskich w Beskidzie Żywieckim.
- Wrzesień – październik 20241 – rozpoczęcie badań hydrologicznych i botanicznych na torfowiskach na terenie Gminy Mirosławiec w woj. zachodniopomorskim.
- Wrzesień – grudzień 20241 – przygotowanie studium wykonalności projektu odtwarzania mokradeł „Kropla do kropli” pod kierownictwem ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego wchodzących w skład zarządu Centrum Ochrony Mokradeł.
- Grudzień każdego roku – przedstawienie efektów monitoringu powyższych projektów.
- Maj 2030 – potwierdzenie ilości wody odtworzonej w naturze dzięki projektom Żywiec Zdrój względem roku 2024.
- Maj 2030+ - podtrzymanie najbardziej efektywnych prac dla dobra natury i społeczności lokalnych.
Kropla do kropli – projekt, który odnawia mokradła
Celem projektu „Kropla do kropli” prowadzonego we współpracy z Centrum Ochrony Mokradeł jest ponowne uwodnienie osuszonych torfowisk. Bo wiemy, jak ważna jest ich rola dla klimatu!
Jeszcze do niedawna tereny podmokłe były traktowane jako nieużytki i poddawano je procesom osuszania. W ten sposób aż 85% mokradeł w Polsce2 straciło swoje naturalne funkcje, co miało niebagatelny wpływ na środowisko. Obecnie wiedza na temat ich roli w ekosystemie jest zdecydowanie większa, a to sprawia, że pojawiła się potrzeba ich odtwarzania.
Mokradła mają pozytywny wpływ na klimat
Woda to życie, a głównym atutem terenów podmokłych jest to, że zatrzymują wodę, regulując w ten sposób mikroklimat. Odnowa mokradeł pomaga zapobiegać coraz częstszym suszom oraz, spowalniając odpływ wody, zmniejszać ryzyko powodzi w dolnych częściach zlewni.
Obszary wodno-błotne to również doskonały filtr dla rzek. Zanikanie bagien i rozlewisk zlokalizowanych przy jeziorach czy rzekach zmniejsza ich zdolność do samooczyszczania. To proste: azotany i fosforany z nawożonych pól spływają bezpośrednio do rzek i jezior, zanieczyszczając je. Tymczasem mogłyby pozostać w okolicznych bagnach, w których zostałyby przefiltrowane i oczyszczone zanim dostałyby się do głębszych warstw wodonośnych...3
Nasz cel – przywrócić życie mokradeł
Projekt „Kropla do kropli” realizowany pod nadzorem ekspertów z Centrum Ochrony Mokradeł ma na celu przywrócenie naturalnych funkcji torfowisk, czyli:
- zdolności do gromadzenia zasobów wodnych,
- ograniczenia emisji, a docelowo trwałego pochłaniania dwutlenku węgla,
- zachowania różnorodności biologicznej, bo mokradła to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
Rewitalizację mokradeł rozpoczniemy na wytypowanych do projektu terenach woj. zachodniopomorskiego. Rozpoczynamy od osuszonych torfowisk na terenie gminy Mirosławiec. Ostateczny zakres działań będzie realizowany na podstawie studium wykonalności, za którego przygotowanie będą odpowiedzialni eksperci z Centrum Ochrony Mokradeł, w tym pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego.
1 W przypadku pomyślnego zakończenia wcześniejszych etapów prac. W przeciwnym razie terminy realizacji kolejnych etapów zostaną wydłużone
2 85%mokradeł i torfowisk w Polsce jest zdegradowanych. Na wdrożenie czeka strategia odbudowy takich obszarów - Wszystkie newsy - Newseria Biznes
3 „Ochrona mokradeł w Polsce”, Wiktor Kotowski, Ewa Jabłońska, Infos nr 2(315), 2024
https://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/AB1DC9AB8A89B230C1258AB4003713F9/$file/Infos_315.pdf
8 milionów drzew
W ramach naszych działań zasadziliśmy ponad 8 milionów drzew, które pozytywnie wpływają na stan retencji.
Kwietne łąki
W ramach programu „Kwietne łąki” chronimy zasoby wodne, zwiększając infiltrację wody na obszarze ponad 60 ha na wysoko położonych łąkach Beskidu Żywieckiego.
Programy edukacyjne
Stale edukujemy w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania wodą prowadząc różnorodne programy edukacyjne w tym zakresie.
Dostęp do wody pitnej
Woda jest naszym głównym zasobem, dlatego korzystamy z niej w efektywny i zrównoważony sposób. Prowadzimy liczne działania edukacyjne oraz korzystamy z narzędzi, które pomagają nam szczegółowo analizować proces jej pozyskiwania, od wydobycia aż do butelkowania. Angażujemy się w inicjatywy, które wspierają mieszkańców i rozwiązują problemy istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności, które dotyczą m.in. zapewnienia stałego dostępu do bezpiecznej wody pitnej.
Proces pozyskiwania wody
Dzięki posiadanej wiedzy hydrogeologicznej projektujemy i ujmujemy do eksploatacji takie ilości wody podziemnej, które nie powodują zmian w funkcjonowaniu systemów wodonośnych. Pozostawiając zasoby odnawialne na takim samym poziomie.
Programy oszczędnościowe
Od lat monitorujemy ilość zużycia wody, od 2020 roku poprzez wskaźnik Water Ratio, który pokazuje ile litrów wody zużyto do zabutelkowania jednego litra wody Żywiec Zdrój.
Woda dla mieszkańców
Od lat współpracujemy z gminami w zakresie poprawy dostępu do wody pitnej dla mieszkańców gmin, w których znajdują się nasze zakłady rozlewnicze. Wspieramy je poprzez takie działania, jak dofinansowanie budowy wodociągu dla przysiółka Mutne w gminie Jeleśnia, projekt budowy ujęcia wody wraz ze stacją uzdatniania dla sołectwa Bystra, dofinansowanie prac geodezyjnych na potrzeby budowy wodociągu w sołectwie Juszczyna czy wsparcie budowy studni głębinowej dla Zespołu Szkół w Pewli Wielkiej.
Opakowania
Opakowania odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu wysokiej jakości produktów i ich bezpieczeństwa. Jednocześnie czujemy się odpowiedzialni za ich racjonalne wykorzystanie. Wszystkie wprowadzone przez nas opakowania nadają się do recyklingu – łącznie z etykietami i nakrętkami.
Ograniczanie użycia nowego plastiku
Konsekwentnie realizujemy działania zmierzające do ograniczenia użycia nowego plastiku na rzecz zwiększania udziału plastiku z recyklingu (tzw. rPET).
Segregacja odpadów
Stale edukujemy naszych konsumentów w zakresie segregacji odpadów i ich recyklingu pokazując, jak powinien wyglądać cykl życia butelki, aby mogła ona stać się cennym surowcem i zyskać nowe życie.
Poprawa efektywności systemu recyklingu PET
Aktywnie wspieramy wprowadzenie systemu depozytowego w Polsce, bo wierzymy, że jest to warunek efektywnego gospodarowania odpadami opakowaniowymi, umożliwiający zamknięcie obiegu plastiku i pozyskanie cennego surowca do ponownego wykorzystania.
Z szacunkiem do lokalnej społeczności
Miejsca, w których prowadzimy naszą działalność, są nam szczególnie bliskie. Wierzymy, że działając lokalnie, stajemy się pełnoprawnym członkiem społeczności i czujemy się współodpowiedzialni za jej funkcjonowanie i rozwój. Słuchamy głosów mieszkańców i staramy się odpowiadać na ich potrzeby.
Współpraca z samorządami
Wspieramy samorządy w realizacji lokalnych inwestycji oraz niosąc pomoc materialną w sytuacjach kryzysowych. Pomogliśmy między innymi w budowie studni głębinowej w Pewli Wielkiej czy w odbudowie drzewostanu parku miejskiego w Żywcu.
Wsparcie lokalnego życia społecznego
Realizujemy szereg inicjatyw wzbogacających lokalne życie społeczne, promujących regionalne zwyczaje, tradycję i kulturę, troskę o naturę oraz bezpieczeństwo.
Zachęcamy polaków by pili zdrowiej
Zgodnie z naszą misją, kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe, w zakresie nawodnienia i zachęcamy Polaków do tego, by pili zdrowiej. Woda pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych. Celem uzyskania deklarowanego działania należy spożywać dziennie co najmniej 2 l wody z różnych źródeł. Zrównoważona i zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia są ważne dla zachowania zdrowia.
- Zobacz
Oferta produktowa
Woda jest kluczowym produktem w naszej ofercie i to na niej koncentrujemy w sposób szczególny nasze działania. Jednocześnie wprowadzamy do oferty nisko lub bez-kaloryczne produkty z nutą smaku, które stanowią alternatywę dla regularnie słodzonych napojów i swoisty pomost w drodze do budowania nawyku picia wody.
- Zobacz
Mamo, tato, wolę wodę!
Kształcimy u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie.
Jakość i bezpieczeństwo
Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktów na wszystkich etapach produkcji. Stale monitorujemy proces transportu i dystrybucji a także działania naszych partnerów w zakresie przechowywania i ekspozycji napojów na sklepowych półkach.
Odpowiedzialne relacje z pracownikami i partnerami
Miejsca, w których prowadzimy naszą działalność, są nam szczególnie bliskie. Wierzymy, że działając lokalnie, stajemy się pełnoprawnym członkiem społeczności i czujemy się współodpowiedzialni za jej funkcjonowanie i rozwój. Słuchamy głosów mieszkańców i staramy się odpowiadać na ich potrzeby.
Odpowiedzialny pracodawca
Stawiamy człowieka w centrum naszych działań, bo wiemy, że za naszymi sukcesami stoi ponad 700 indywidualnych talentów. Razem współtworzymy plany i określamy cele strategiczne dla firmy.
Partner godny zaufania
Relacje z naszymi partnerami opieramy na wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu. Kluczowymi wartościami są dla nas lojalność, odpowiedzialność oraz działanie w zgodzie z prawem. Działamy w oparciu o Kodeks Etyki Biznesowej.