Żywiec-Zdrój S.A. jest wiodącym producentem napojów bezalkoholowych, który rozwijając się, odpowiada na potrzeby natury oraz mieszkańców terenów, na których prowadzi działalność.
W Jeleśni, na Żywiecczyźnie, zakład rozlewniczy Żywiec Zdrój świętuje właśnie 20-ty jubileusz. Podczas uroczystości zaproszeni goście wzięli udział w wyjątkowych uroczystościach, połączonych z możliwością zwiedzania fabryki oraz wspólnym sadzeniem drzew w Nadleśnictwie Jeleśnia – symbolicznie kontynuując wieloletnią misję działania „po stronie natury”.
Zakład w Jeleśni od początku istnienia pełni rolę strategiczną w strukturze Żywiec-Zdrój S.A. To właśnie tutaj powstają wszystkie wody tej marki – niegazowana, gazowana, delikatnie musująca, a także linia funkcjonalna produktów Żywiec Zdrój Minerals+. Dzięki lokalizacji w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego i dostępowi do krystalicznie czystych źródeł, zakład od lat dostarcza produkty, które cieszą się zaufaniem milionów konsumentów.
– Od 2005 roku zakład przeszedł znaczącą transformację – od rozruchu pierwszej linii po uruchomienie nowoczesnej hali produkcyjnej i magazynu wyrobów gotowych. Obecnie wdrażany jest również Zintegrowany System Pracy, który stawia w centrum bezpieczeństwo, jakość, efektywność i rozwój zespołu
– mówi Mariusz Wójcik, Dyrektor Zakładu Żywiec Zdrój w Jeleśni.
Woda jako wspólne dobro – partnerstwo z Gminą Jeleśnia
Jubileusz to także okazja do podsumowania długofalowej współpracy firmy z lokalną społecznością. Od dwóch dekad Żywiec Zdrój konsekwentnie inwestuje w rozwój infrastruktury wodnej w regionie. W 2022 roku we współpracy z gminą Jeleśnia powołał Fundusz Wodny , którego celem jest poprawa dostępu mieszkańców gminy Jeleśnia do czystej wody pitnej. To kontynuacja wcześniejszych działań prowadzonych od 2007 roku – obejmujących m.in. rozbudowę wodociągów, wsparcie społeczności lokalnych, placówek edukacyjnych i modernizację stacji uzdatniania wody.
Wspólnie z Gminą oraz aktywnymi mieszkańcami udało się zrealizować szereg działań – od współfinansowania budowy stacji uzdatniania wody i modernizacji ujęć oraz sieci wodociągowych, przez wsparcie edukacji ekologicznej w szkołach, po inicjatywy społeczne, takie jak Dialog Społeczny czy Lokalny Indeks Społeczny, realizowane m.in. z Fundacją Arka w ramach Koalicji „Dbamy o wodę”.
Lokalna społeczność – współtwórcy sukcesu
Od pierwszego dnia funkcjonowania zakładu, to właśnie ludzie byli jego największym kapitałem. Żywiec Zdrój aktywnie wspiera integrację i rozwój lokalnych inicjatyw. W ramach programu „Lokalne Inicjatywy Społeczne”, który edycję pilotażową miał właśnie w Jeleśni, sfinansowano już 37 projektów, które poprawiły jakość życia mieszkańców – od zielonych murali i pracowni szkolnych, po projekty ekologiczne, jak ochrona populacji raka szlachetnego.
Firma zrealizowała również szereg inwestycji w okoliczną infrastrukturę. Znacząco wspierając budowę mostu w Jeleśni i przekazując inwestorowi – Starostwu Powiatowemu w Żywcu – kwotę 3,5 mln zł (łączny koszt budowy wyniósł 4,5 mln zł), oraz finansując dokumentację projektową. Pozwoliło to znacznie przyspieszyć rozpoczęcie tej inwestycji, która zakończyła się w 2010 roku. W gminie Jeleśnia firma zaangażowała się również w wyremontowanie odcinka drogi Jeleśnia – Przyborów oraz budowę ścieżki spacerowo -rowerowej nad brzegiem rzeki Sopotni. Aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, Żywiec Zdrój sfinansował budowę chodnika w Jeleśni przy ul. Suskiej.
Dobrym przykładem tego podejścia jest również przemiana dawnego zakładu w niedalekiej Cięcinie – pierwszej rozlewni Żywiec Zdrój – który dziś pełni funkcję centrum kultury pasterskiej, edukacji ekologicznej i … owczarni. Przekazany przez Żywiec Zdrój budynek stał się częścią innowacyjnego projektu ekologicznego, w ramach którego ponad 600 owiec wypasanych jest na okolicznych łąkach. To nie tylko przykład poszanowania przyrody i zasobów, ale też ukłon w stronę lokalnej tożsamości kulturowej i rolniczej tradycji regionu.
Społecznie odpowiedzialni
Działania Żywiec Zdrój od lat wyróżnia systemowe podejście do odpowiedzialności – zarówno środowiskowej, jak i społecznej. W ramach programu „Po stronie natury” posadzono 8 milionów drzew – głównie w Beskidzie Żywieckim – i odnowiono ponad 1150 km szlaków turystycznych (więcej informacji na temat sadzenia drzew przez Żywiec Zdrój znajduje się na stronie www.postronienatury.pl/woda/sadzenie-drzew). Firma prowadzi także program „Kwietne Łąki”, którego celem jest aktywna ochrona zasobów wodnych i bioróżnorodności na ponad 60 ha łąk górskich.
W 2024 roku Żywiec Zdrój, jako część grupy DANONE, uzyskał prestiżowy certyfikat B Corp – potwierdzający, że firma działa zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju.