Działania grupy spółek DANONE na rzecz zrównoważonego rozwoju zostały docenione po raz kolejny. Spółki Danone i Żywiec Zdrój zostały nagrodzone Srebrnymi Listkami CSR przez Tygodnik Polityka w XI edycji konkursu. Dodatkową nagrodę otrzymała kampania edukacyjna przeciw marnowaniu żywności „Często dobre dłużej” w kategorii „najlepsze praktyki związane z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs)”, którą Danone realizuje w ramach współpracy z Too Good To Go.
Tygodnik POLITYKA, firma doradcza Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz 11 wyróżnili polskich liderów zrównoważonego rozwoju i ESG, analizując podejście przedsiębiorstw z perspektywy działań środowiskowych, społecznych, dbałości o klienta, uczciwości biznesowej oraz kwestii ładu korporacyjnego.
Kapituła konkursu wyróżniła Żywiec Zdrój i Danone za uwzględnianie większości kluczowych rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju, wdrażanie najwyższej jakości rozwiązań oraz transparentność.
Żywiec Zdrój dba o to, by Polacy prawidłowo się nawadniali, oferując wysokiej jakości produkty i realizując liczne programy edukacyjne w tym obszarze. Podejmuje również szereg aktywności, by zminimalizować wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, wierząc że czerpiąc z natury to, co najlepsze, wszyscy jesteśmy za nią szczególnie odpowiedzialni.
Od 30 lat Żywiec Zdrój prowadzi działalność w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu i działa na rzecz rozwoju regionu. Od początku istnienia firma aktywnie wspierała lokalne programy społeczne (edukacyjne, ekologiczne, poprawiające bezpieczeństwo) oraz inwestycje w rozwój infrastruktury w miejscach, w których prowadziła działalność.
W trosce o zasoby wodne oraz bioróżnorodność, firma wspólnie z UNEP-GRID realizuje program „Kwietne łąki”. Celem tej inicjatywy jest troska o łąki na wybranych terenach powiatu żywieckiego: w gminach Jeleśnia, Radziechowy - Wieprz i Węgierska Górka. Aktualnie projektem objętych jest blisko 60 ha, a inwentaryzacje przyrodnicze, regularne zabiegi i szeroko zakrojona współpraca przynoszą pierwsze efekty. Poprawia się skład gatunkowy łąk, chroniony jest ich naturalny, górski charakter – w tym stanowiska rzadkich roślin, takich jak dziewięćsił lub storczyki.
Kolejną inicjatywą spółki, realizowaną na rzecz regionu, jest program Po stronie natury, który powstał w 2008 roku w Beskidzie Żywieckim. Pierwotną ideą była odpowiedź na realną potrzebę rewitalizacji drzewostanu na terenach Puszczy Karpackiej, zaatakowanego przez kornika. W ramach tej inicjatywy posadzono miliony drzew w lasach Beskidu Żywieckiego. Obecnie program koncentruje się na rozwijaniu świadomości proekologicznej Polaków.
Spółka prowadzi też na Żywiecczyźnie program grantowy Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój. Zachęca w nim kandydatów do tworzenia pomysłów, poszukiwania partnerów, pisania projektów oraz składania wniosków o granty. Dzięki grantom zrealizowano ponad 40 projektów, w tym m.in.: mural w Jeleśni, rewitalizację łęgów w Wieprzu, czy miasteczko rowerowe w Węgierskiej Górce.