Zorganizowany przez Żywiec Zdrój Dialog Społeczny z udziałem przedstawicieli mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz Gminy Jeleśnia dobiegł końca przynosząc wiele pomysłów na działania, których realizacja da wymierne korzyści lokalnej społeczności. Proces ten pozwolił na zdefiniowanie czterech najważniejszych wyzwań oraz wypracowanie praktycznych rozwiązań. W ten sposób podjęto decyzję o utworzeniu Funduszu Wodnego wspierającego rozwój gminnej sieci wodociągowej i przyjęto zasady współpracy lokalnych organizacji pozarządowych. Efekty Dialogu widoczne będą w Jeleśni już w grudniu.
Ponieważ pandemia zweryfikowała plany, a z uwagi na obostrzenia sanitarne wiele działań Żywiec Zdrój na terenie Gminy musiało zostać wstrzymanych, producent wykorzystał ten czas na dobre poznanie aktualnych potrzeb mieszkańców, które zmieniły się wraz z okolicznościami oraz na ocenę dotychczas prowadzonych działań i projektów społecznych. Do procesu Dialogu Społecznego, firma zaprosiła przedstawicieli lokalnej społeczności, organizacji pozarządowych i władz. Powstała w ten sposób platforma komunikacji, współpracy i wymiany oczekiwań.
Aktualne potrzeby mieszkańców
W ramach procesu Dialogu Społecznego odbyły się dwie sesje główne, cztery spotkania dodatkowe oraz sesja podsumowująca. Zaangażowanie uczestników pozwoliło wyłonić cztery najważniejsze wyzwania w Gminie, czyli rozwój gminnej sieci wodociągowej i jego bariery, edukacja ekologiczna w zakresie zmian klimatycznych i czystości brzegów rzeki, dostęp do odpowiedniej infrastruktury, rekreacji i troska o walory estetyczne Gminy, jak również potrzeba istnienia wspólnego obszaru łączącego wszystkie dziewięć sołectw.
- Dialog Społeczny to sprawdzone narzędzie i znakomita platforma komunikacji, którą po doświadczeniach w Gminie Jeleśnia, będziemy chcieli wprowadzić również w innych naszych lokalizacjach, ponieważ przyniosło wiele dobrego. Dzięki zawiązaniu Jeleśniańskiego Klastra Organizacji Pozarządowych już 18-19 grudnia w Jeleśni odbędzie się Jarmark Adwentowy z lokalnymi przysmakami i artystami, a realizacja projektu Funduszu Wodnego, na akceptację przez gminę którego wciąż czekamy, pozwoli mieszkańcom uzyskać dostęp do odpowiedniej jakości wody – mówi Monika Matak z Żywiec Zdrój, organizatorka Dialogu Społecznego – Jesteśmy wdzięczni wszystkim uczestnikom za poświęcenie czasu i zaangażowanie bo okazuje się, że był to bardzo potrzebny proces – dodaje.
Fundusz Wodny
O wartości zorganizowanego Dialogu Społecznego świadczą wypracowane rozwiązania, które powstały w trakcie rozmów w odpowiedzi na zdefiniowane potrzeby. Tak jak Fundusz Wodny, czyli wypracowana podczas Dialogu inicjatywa, która jest odpowiedzią na aktualne wyzwania Gminy związane z rozwojem wodociągu gminnego, zwiększaniem jego zasięgu oraz modernizacją istniejącej infrastruktury. Żywiec Zdrój przyjął propozycję Gminy powołania Funduszu Wodnego. Spółka, która od początku funkcjonowania zakładu rozlewniczego Żywiec Zdrój w Jeleśni aktywnie wspiera rozwój gminnej infrastruktury wodociągowej przeznaczając na ten cel od 2015 roku ponad 6,2 mln złotych, zgodziła się na utworzenie Funduszu na lata 2021 – 2026 o wartości 2 mln złotych. Środki z Funduszu miałyby pokryć koszty modernizacji ujęcia gminnego, koszty rozbudowy wodociągu w tym przyłączenie dzielnicy przemysłowej oraz inne, uzgodnione działania, których celem jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do dobrej jakości wody pitnej. Dodatkowo, spółka wyraziła gotowość do podłączenia zakładu do sieci gminnej i zakup wody do celów socjalnych. Propozycja sformalizowania Funduszu czeka na akceptację władz gminy.
- Angażujemy się w ważne dla mieszkańców kwestie wszędzie tam, gdzie prowadzimy działalność – mówi Mariusz Wójcik, dyrektor zakładu rozlewniczego Żywiec Zdrój w Jeleśni – Powszechny dostęp do odpowiedniej jakości wody to nasz priorytet oraz jedno z większych wyzwań w Gminie. Dlatego zdecydowaliśmy się zaangażować w utworzenie Funduszu Wodnego, który to umożliwi.
Współpraca z Organizacjami Pozarządowymi
W toku dyskusji z przedstawicielami Organizacji Pozarządowych działających na terenie gminy, ustalono, że edukacja oraz integracja społeczna mieszkańców całej gminy może być z powodzeniem realizowana przez Jeleśniański Klaster Organizacji Pozarządowych utworzony na początku lipca b.r. przez siedem Organizacji Pozarządowych.
Aby budować szeroką koalicję i wielowymiarowe projekty społeczne uwzględniające i aktywizujące podmioty oraz osoby indywidualne nie zrzeszone w Klastrze, a będące dotychczas beneficjentami programów społecznych Żywiec Zdrój, ustalono zasady współpracy oraz warunki otrzymania dofinansowania na realizację takich projektów. Pierwszy z nich – Jarmark Adwentowy, odbędzie się już 18-19 grudnia przy Urzędzie Gminy w Jeleśni. W jego organizację włączyły się organizacje pozarządowe, Koła Gospodyń Wiejskich, lokalni wytwórcy artyści i muzycy. Jednocześnie, Żywiec Zdrój potwierdził powrót programu Lokalnych Inicjatyw Społecznych, którego nowa edycja rozpocznie się już w grudniu br.
Podsumowano przy okazji, że w ciągu 15 lat, Żywiec Zdrój przeznaczył już na realizację programów i projektów z obszaru kultury, edukacji, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa na kwotę pond 4 milionów złotych.
Kontynuacja programu Kwietne Łąki
W odpowiedzi na doświadczenia i oczekiwania mieszkańców, firma Żywiec Zdrój potwierdziła również, że znany i doceniany projekt „Kwietne Łąki” będzie kontynuowany. Celem programu jest czynna ochrona cennych łąkowych siedlisk przyrody i zasobów wodnych na wybranych terenach powiatu żywieckiego. W ramach programu, Żywiec Zdrój chroni zasoby wodne, zwiększając infiltrację wody na obszarze blisko 60 ha na wysoko położonych łąkach Beskidu Żywieckiego.
Ochrona zasobów wodnych jest również celem powołania Koalicji „Dbamy o wodę”, czyli wspólnej inicjatywy firmy Żywiec Zdrój i Grupy Żywiec, która swoim zasięgiem obejmuje również Gminę Jeleśnia.
Więcej informacji udziela:
Martyna Węgrzyn
Kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej, Wizerunku i Eventów
tel. +48 509 058 025
e-mail: martyna.wegrzyn@danone.com
Jakub Szadkowski
Tailor Made PR
tel. +48 531 60 20 15
e-mail: jakub.szadkowski@tailormadepr.pl