Aktualizacja z dn. 22.10 - Oświadczenie w sprawie komunikatu nr 30/2016 Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze w sprawie umieszczenia w butelce o pojemności 0,5 litra mieszaniny substancji chemicznych.
Oświadczenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze o numerze 30/2016 potwierdza, że w jednym opakowaniu z etykietą „Żywioł” z Bolesławca wykryto kombinację substancji chemicznych, które nie były zmieszane z wodą. Dzięki działaniom Prokuratury i Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie udało się ustalić, że skład jakościowy znalezionych substancji jest charakterystyczny dla produktu Butanox M50 lub Butanox M60, używanego do utwardzania żywic poliestrowych m.in. przy produkcji laminatów. Sposób dostania się tej substancji do butelki z Bolesławca nadal stanowi przedmiot postępowania Prokuratury. Potwierdzono natomiast, że Butanox nie mógł pojawić się w opakowaniu po wodzie „Żywioł” podczas procesu butelkowania, tylko dopiero po otwarciu butelki. Substancja ta nie występuje w zakładzie rozlewniczym Żywiec Zdrój. Wcześniej zakończyły się badania i analizy prowadzone przez Inspekcję Sanitarną, które jednoznacznie potwierdziły bezpieczeństwo produktów Żywiec Zdrój i brak zastrzeżeń do procesu butelkowania i dystrybucji wody.
Zgrzewka zakupiona 21 września br. przez producenta wyrobów z laminatów poliestrowo-szklanych z Bolesławca w hurtowni chemii i opakowań została zabezpieczona przez organy kontrolne. Jak później ustalono, zgrzewka zawierała 11 butelek wody „Żywioł” o numerze seryjnym S:08.08/08:49/3/1 oraz jedną oznaczoną numerem S:20.04/11:04/3/1, w której znaleziono substancję o handlowej nazwie Butanox M50 lub Butanox M60. Sposób dostania się Butanoxu do opakowania po wodzie „Żywioł” nadal stanowi przedmiot działań Prokuratury.
Jest nam przykro, że zdarzenie w Bolesławcu miało miejsce. Wszystkie analizy potwierdzają, że produkty Żywiec Zdrój są bezpieczne, a w opakowaniu opatrzonym etykietą „Żywioł” z Bolesławca nie znajdowała się woda, tylko mieszanina substancji, która dostała się do butelki po jej otwarciu. Doceniamy fakt, że działania wszystkich organów kontrolnych prowadzone są w sposób bardzo aktywny i czekamy na dalsze ustalenia prowadzące do całkowitego wyjaśnienia sprawy. Jednocześnie apelujemy do konsumentów, by nie przechowywali obcych substancji w opakowaniach po żywności.
Dalszych informacji udziela Rzecznik Prasowy Żywiec Zdrój Martyna Węgrzyn,
T: 509 058 025, [email protected]
----------------------------------
Aktualizacja z dn. 30.09 - Komunikat w sprawie wyników wewnętrznych ustaleń Żywiec Zdrój w związku ze zdarzeniem w Bolesławcu.
Produkty Żywiec Zdrój były i są bezpieczne dla konsumentów w całej Polsce i poza jej granicami.
Wszystkie zakończone badania prowadzone przez służby sanitarne oraz komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 29.09.2016 r. potwierdzają, że produkty Żywiec Zdrój są bezpieczne. Mając jednak na uwadze szczególne okoliczności, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie szczegółowych analiz wewnętrznych mających na celu odtworzenie drogi, jaką przebył nasz produkt od momentu produkcji aż do zakupu przez konsumenta.
Bardzo poważnie i z pełną odpowiedzialnością podchodzimy do bezpieczeństwa i jakości produktów Żywiec Zdrój. W obecnej sytuacji zdecydowaliśmy się na podjęcie działań niezależnie od wyników badań i analiz publikowanych przez służby sanitarne i Główny Inspektorat Sanitarny, który w komunikacie z dnia 29.09.2016 r. potwierdza, że „wyniki przeprowadzonych badań wody Żywioł Żywiec Zdrój są prawidłowe”, a bezpieczeństwo pozostałych produktów nie zostało zakwestionowane.
W toku ustaleń wewnętrznego zespołu bardzo szczegółowo zbadaliśmy łańcuch dostaw i drogę, jaką przebyły produkty z dwóch serii S:08.08/08:49/3/1 oraz S:20.04/11:04/3/1. W wyniku tych analiz możemy stwierdzić z całą pewnością, że pierwszym miejscem spotkania butelki z serii kwietniowej o numerze S: 20.04/11:04/3/1 z butelkami z serii sierpniowej o numerze S:08.08/08:49/3/1 mogła być najwcześniej hurtownia wielobranżowa Techbol, w której konsument z Bolesławca zakupił produkt. Nie może być mowy o spotkaniu się butelek z obydwu serii w zakładzie produkcyjnym w Mirosławcu, w centrum dystrybucyjnym w Tychach czy w hurtowni SIM w Jeleniej Górze. Ustalenia te są wynikiem analizy precyzyjnych danych produkcyjnych, danych z działu logistyki i dokumentów sprzedażowych.
Biorąc pod uwagę wyniki naszych ustaleń i wyniki badań wszystkich instytucji kontrolnych możemy z całą pewnością potwierdzić, że produkty Żywiec Zdrój były i są bezpieczne dla konsumentów w całej Polsce i poza jej granicami.
Prace nad finalną identyfikacją substancji znalezionych w Bolesławcu w jednej butelce opatrzonej etykietą Żywioł Żywiec Zdrój nadal trwają. Cały czas pozostajemy do pełnej dyspozycji organów kontrolnych i intensywnie współpracujemy z Inspekcją Sanitarną, Policją i Prokuraturą, by umożliwić rzetelne i jak najszybsze wyjaśnienie sprawy do końca.
Dalszych informacji udziela Rzecznik Prasowy Żywiec Zdrój Martyna Węgrzyn,
T: 509 058 025, [email protected]
----------------------------------
Aktualizacja z dn. 27.09 - Komunikat w sprawie wznowienia sprzedaży dwóch wstrzymanych serii Żywioł Żywiec Zdrój
Wszystkie zakończone dotąd badania i analizy prowadzone przez służby sanitarne nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Bezpieczeństwo produktów Żywiec Zdrój nie zostało zakwestionowane, więc podjęliśmy decyzję o wznowieniu sprzedaży dwóch wstrzymanych wcześniej serii wody mocno gazowanej Żywioł S:08.08/08:49/3/1 oraz S: 20.04/11:04/3/1.
Jakość i bezpieczeństwo wszystkich produktów Żywiec Zdrój są dla firmy szczególnie ważne. Z tego względu natychmiast po otrzymaniu informacji o incydencie w Bolesławcu, z przyczyn ostrożnościowych zdecydowaliśmy o czasowym wstrzymaniu do dystrybucji dwóch serii produktów będących przedmiotem postępowania organów kontrolnych.
Decyzja o wznowieniu sprzedaży została podjęta na podstawie wyników kontroli i badań przeprowadzonych w ostatnim czasie:
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałczu przeprowadził wnikliwą kontrolę w fabryce w Mirosławcu i nie stwierdził jakichkolwiek niezgodności.
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przeprowadziła badania próbek referencyjnych dla serii oznaczonych numerami S:08.08/08:49/3/1 i S:20.04/11:04/3/1 oraz z bieżącej produkcji i potwierdziła, że również nie wzbudzały zastrzeżeń.
- Wojewódzka Inspekcja Sanitarna we Wrocławiu, potwierdziła, że zbadała próbki pobrane w hurtowni wielobranżowej Techbol dystrybuującej chemię i opakowania, w której dokonał zakupu konsument z Bolesławca. Do analizy trafiły między innymi pełne zgrzewki i znalezione w magazynie hurtowni pojedyncze butelki wody mocno gazowanej Żywioł pochodzące z różnych serii. Wyniki przebadanych próbek również były prawidłowe.
Prace nad finalną identyfikacją substancji znalezionych w Bolesławcu w jednej butelce z etykietą Żywioł Żywiec Zdrój nadal trwają. Cały czas pozostajemy do pełnej dyspozycji organów kontrolnych i intensywnie współpracujemy z Inspekcją Sanitarną, Policją i Prokuraturą, by umożliwić rzetelne i jak najszybsze zakończenie prowadzonego dochodzenia.
Informacji w tej sprawie udziela Rzecznik Prasowy Żywiec Zdrój Martyna Węgrzyn, T: 509 058 025, [email protected]
----------------------------------
Aktualizacja z dn. 26.09 z godz. 17.00
Chcielibyśmy poinformować o kolejnych, prawidłowych wynikach analiz prowadzonych przez organy kontrolne w związku z sytuacją z Bolesławca.
Inspekcja Sanitarna realizująca kontrolę w zakładzie produkcyjnym w Mirosławcu, potwierdziła w ostatnim komunikacie z dnia 26.09.2016 r., że wyniki badań próbek referencyjnych kwestionowanych wcześniej serii (oznaczonych numerami S:08/08/08:49/3/1 i S:20/04/11:04/3/1) oraz z produkcji bieżącej są prawidłowe - zarówno w zakresie sprawdzanych parametrów fizykochemicznych, jak i mikrobiologicznych.
Nadal trwają analizy mające na celu pełną identyfikację substancji znalezionych w butelce, z której napił się konsument, a firma Żywiec Zdrój pozostaje do pełnej dyspozycji organów kontrolnych.
----------------------------------
Aktualizacja z dn. 23.09 z godz. 12.00.
W trosce o bezpieczeństwo konsumentów, pragniemy przekazać najnowsze informacje w sprawie zgłoszenia z Bolesławca.
Pragniemy podkreślić, że obcą substancję stwierdzono jedynie w jednej butelce o numerze serii: S: 20/04/11:04/3/1. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny w oficjalnym komunikacie, poza przypadkiem z Bolesławca, nie ma dotychczas dowodów na to, że woda Żywioł Żywiec Zdrój stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów”. Bezpieczeństwo innych produktów nie zostało w jakikolwiek sposób podważone.
Z informacji uzyskanych dzięki współpracy z Policją wynika, że we wspomnianej butelce, z której pił konsument, znajdowały się trzy substancje chemiczne, w tym etanol czyli alkohol etylowy, który jest powszechnie stosowany. Dokonaliśmy szczegółowej weryfikacji i potwierdziliśmy, że w zakładzie rozlewniczym w Mirosławcu poza alkoholem etylowym, nie są dostępne dwie pozostałe substancje chemiczne, ani produkty je zawierające.
Równocześnie sprawdzane są wszystkie etapy magazynowania i dystrybucji produktu, w tym hurtowni wielobranżowej dystrybuującej chemię i opakowania w Bolesławcu, w której dokonano zakupu produktu stanowiącego przedmiot postępowania.
Nadal pozostajemy do dyspozycji organów kontrolnych. Czekamy na wyniki badań prowadzonych przez organy kontrolne i dokładamy wszelkich starań, by jak najszybciej wyjaśnić przyczyny zaistniałej sytuacji.
----------------------------------
Aktualizacja z dn. 22.09 z godz. 17.00.
W ostatnich godzinach byliśmy w kontakcie z konsumentem, udało nam się z nim również spotkać. Wiemy już, że czuje się lepiej i wkrótce powinien zostać wypisany ze szpitala.
Przedstawiciele kilku instytucji kontrolnych (Inspekcja Sanitarna) oraz policja prowadzili od samego rana szczegółowe kontrole wyjaśniające na terenie zakładu produkcyjnego i nie stwierdzili jakichkolwiek nieprawidłowości. Jak potwierdza ostatni komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, poza przypadkiem z Bolesławca, woda Żywioł od Żywiec Zdrój nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia konsumentów.
----------------------------------
W dniu dzisiejszym (tj. 22.09.2016r.) otrzymaliśmy zgłoszenie, że konsument z Bolesławca trafił do szpitala z podejrzeniem oparzeń po konsumpcji płynu z opakowania produktu Żywioł 0,5 l pochodzącego z zakładu w Mirosławcu. W związku z tym, pragniemy poinformować, że zostały podjęte zdecydowane działania w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.
W trybie natychmiastowym uruchomiliśmy wewnętrzne procedury mające na celu weryfikację przyczyn zdarzenia. Powołany został zespół specjalistów, który we współpracy z inspekcją sanitarną oraz policją prowadzi prace wyjaśniające na terenie zakładu produkcyjnego. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami i organami kontrolnymi. Pragniemy podkreślić, że jakość i bezpieczeństwo naszych produktów jest dla nas kwestią priorytetową. Proces produkcyjny w naszych zakładach podlega stałej kontroli i jest objęty systemem zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności. Zgodnie z obowiązującymi procedurami z każdej partii produkcyjnej pobierane są próby referencyjne, które są do dyspozycji inspekcji sanitarnej. Już od wczesnych godzin porannych prowadzone są wnikliwe analizy zapisów produkcyjnych i prób kontrolnych.
Ustalono, że w zgrzewce zakupionej przez konsumenta znalazło się 11 butelek z partii produkcyjnej z sierpnia i jedna z kwietnia, co oznacza, że produkt nie był zapakowany oryginalnie przez Żywiec Zdrój. Weryfikowane są produkty o numerze partii: S:08/08/08:49/3/1 z 8 sierpnia 2016 r i S: 20/04/11:04/3/1 z 20 kwietnia 2016 r. Wstępne ustalenia służb kontrolnych potwierdzają, że butelki z partii z 8 sierpnia nie budziły zastrzeżeń. Prowadzone są dalsze analizy jednej butelki z 20 kwietnia 2016 r. w celu ustalenia, jaka substancja znalazła się w butelce – czekamy na raport służb w tej sprawie.
Wstępne ustalenia inspekcji sanitarnej pozwalają stwierdzić brak jakiegokolwiek powiązania bieżącej produkcji z zaistniałą sytuacją. Bezpieczeństwo innych produktów i wody gazowanej z innych dni produkcji nie zostało w jakikolwiek sposób podważone – produkty są bezpieczne.
W tej chwili prowadzone są wszelkie możliwe działania zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Będziemy do Państwa dyspozycji, gdy tylko zostaną potwierdzone dodatkowe informacje w tej sprawie.