11 projektów nagrodzonych w 5. edycji konkursu grantowego
Znamy już zwycięzców piątej edycji konkursu grantowego organizowanego w ramach programu „Po stronie natury”. W tym roku jury wybrało 11 zwycięskich projektów spośród ponad 400 nadesłanych wniosków. Instytucje i placówki zajmujące się edukacją ekologiczną, mogły ubiegać się o przyznanie grantu w wysokości do 10 tysięcy złotych. W puli konkursu grantowego znajdowało się 100 tysięcy złotych.
Aby ubiegać się o grant należało przygotować projekt mający na celu poszerzenie wiedzy o ochronie przyrody oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej. Jak co roku najwyżej ocenione zostały inicjatywy propagujące aktywną edukację prowadzoną w terenie i pomysły odpowiadające na lokalne potrzeby. Zwycięskie projekty charakteryzowały się nie tylko poprawnością merytoryczną i formalną, ale także ciekawym ujęciem i innowacyjnymi metodami ich realizacji. Najwięcej wniosków wpłynęło z województw: mazowieckiego i śląskiego.
Poprzez program „Po stronie natury” wspieramy ochronę środowiska oraz edukację ekologiczną w Polsce. Dzięki czterem edycjom konkursu grantowego udało się zrealizować aż 89 lokalnych inicjatyw. W tym roku wsparcie otrzyma 11 kolejnych podmiotów – mówi Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia koordynującej konkurs. Udział w przedsięwzięciu dostarcza jego uczestnikom wielu emocji i wrażeń, które na długo zapadają w pamięć. Inicjatywy podejmowane w ramach programu, to doskonała okazja, żeby zrobić coś dobrego dla przyrody w skali lokalnej, ale także sposób na pokazanie społeczeństwu, że takie działania może podjąć każdy z nas.
Autorami zwycięskich projektów 5. edycji konkursu są placówki oświatowo-wychowawcze, instytucje przyrodnicze, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Urząd Gminy. To one wykazały się największą skrupulatnością oraz zaplanowały długofalowe działania angażujące do współpracy lokalne społeczności.
Przyznane środki zostaną wykorzystane m.in. na: realizację warsztatów i obozów ekologicznych, budowę arboretów oraz szkolnego ogrodu, służących do celów edukacyjnych, organizację „Pszczelego Miasteczka Edukacyjnego” oraz opracowanie multimedialnej mapy występowania nietoperzy. Projekty zgodnie z założeniami konkursu angażują nie tylko dzieci, ale także rodziców, okolicznych mieszkańców, a nawet placówki szkolne z innych krajów.
Konkurs grantowy jest nieodłącznym elementem programu „Po stronie natury”, realizowanym niezmiennie od 2009 roku we współpracy trzech partnerów: Żywiec Zdrój, Fundacji Nasza Ziemia oraz Lasów Państwowych. W efekcie czterech edycji, nakładem ponad pół miliona złotych dofinansowano aż 89 inicjatyw proekologicznych odpowiadających na lokalne potrzeby.
Lista zwycięzców 5. edycji konkursu grantowego:
- Stowarzyszenie T.O.U.R. Aktywni – Ciepłowody Ciepłowody, woj. dolnośląskie „Nasz park ekologicznym miejscem wypoczynku”
- Przedszkole Publiczne nr 20 Głogów, woj. dolnośląskie, „Aby wiedzę czerpać nie z książek, ale z nieba i ziemi, z dębów i buków”
- Sudeckie Stowarzyszenie Ekorozwoju Green Gate Kamienna Góra, woj. dolnośląskie „Nauczanie na polanie, czyli klasa w plenerze”
- Stowarzyszenie Aktywności Społecznej TREK Kruszyn, woj. dolnośląskie „Poszukiwacze zaginionej przyrody”
- ZHP Chorągiew Łódzka, Hufiec Skierniewice, woj. łódzkie „Dotrzeć do źródeł”
- Polskie Towarzystwo Mykologiczne Warszawa, woj. mazowieckie, „Życie ukryte w drzewie – grzyby”
- Szkoła Podstawowa Wojtkowa, woj. podkarpackie „Bliskie spotkanie z Naturą”
- Urząd Gminy w Pszczółkach Pszczółki, woj. pomorskie „Na ratunek pszczołom”
- Gimnazjum Publiczne nr 1 Czechowice-Dziedzice, woj. śląskie „Arboretum inspiruje”
- Zespół Szkół im. Ks. prał. St. Gawlika Radziechowy, woj. śląskie „Beskidy to jest nasze miejsce na Ziemi”
- ZHP Chorągiew Śląska, Hufiec Węgierska Górka Węgierska Górka, woj. śląskie, „Za Gackiem po górach”